Orkiestra

Młodzieżowa Orkiestra Dęta” to około trzydziestu zafascynowanych muzyką młodych mieszkańców Wielowsi i okolic. Naszym „maestro” jest Pan Eryk Sobel, chyba najsławniejszy z muzyków naszej gminy. To z jego inicjatywy doszło do założenia Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Pan Sobel zdołał zarazić swą miłością do muzyki wtedy jeszcze kilkunastoletnich dzieciaków, które od tej pory zaczęły próby pod czujnym okiem dyrygenta. Praca z kilkunastolatkami, chętnymi, ale nie posiadającymi podstawowych umiejętności, niezbędnych do tworzenia muzyki, była naprawdę trudna. Ale wynik był satysfakcją nie tylko dla naszego „mistrza”, ale i dla nas samych.


Orkiestra powstała w listopadzie 1998 roku, ale jej skład ciągle zmieniał się w ciągu lat. Nie brakowało kolejnych chętnych, którzy swój wolny czas chcieli przeznaczyć na wspólne przedsięwzięcie i pracę na rzecz rozpowszechniania parafii Wniebowzięcia N.M.P i gminy Wielowieś w kraju, jak i za granicą.

Trudno podać dokładną listę wszystkich grających w orkiestrze. Liczba ta nie jest stała i zależy, niestety, od pełnionych obowiązków, jak również wykonywanej pracy. Nie jesteśmy już grupą uczniów podstawówki czy miejscowego gimnazjum, kiedy właściwie nic nie stało na przeszkodzie prób i koncertów. Teraz jest nieco inaczej. Najmłodsi z nas to uczniowie ostatniej klasy gimnazjum, większość to licealiści, natomiast najstarsi – i najważniejsi, z racji większego doświadczenia muzycznego, to studenci czy też pracujący zawodowo. Mimo jednak tych przeciwności, staramy się w dalszym ciągu koncertować i sprawiać tym radość innym.

Na swoim koncie mamy kilka sukcesów. Koncertujemy zarówno w kraju, jak i za granicą. Dwa razy byliśmy w Niemczech, w miejscowości Regensburg. Ale występujemy przede wszystkim w naszej gminie i powiecie. Co roku, w czasie Świąt Bożego Narodzenia, zapraszani jesteśmy do kościołów w pobliskich wsiach, gdzie gramy nie tylko kolędy, ale również inne świąteczne utwory. Często obecni jesteśmy na różnego rodzaju festynach, uroczystościach. Z racji tego, że jesteśmy orkiestrą parafialną – najczęściej „słychać” nas w Kościele – podczas ważnych uroczystości, mszy, nabożeństw.

Co jeszcze mogę powiedzieć o naszej orkiestrze? Wbrew powszechnej opinii, orkiestra to nie tylko żmudne próby, nudne koncerty i stracony czas. Oczywiście, nie zawsze jesteśmy zadowoleni z powodu częstych wyjazdów czy długich ćwiczeń. Ale te małe minusy wydają się niczym w porównaniu z ogromną satysfakcją z możliwości reprezentowania gminy i parafii. Orkiestra to też wyjazdy, wycieczki, ciekawe doświadczenia. Dzięki orkiestrze poznaliśmy także wiele nowych ludzi – nie tylko siebie nawzajem, ale innych miłośników muzyki. Czasem grają z nami inni „muzykanci” – z „konkurencyjnych” orkiestr. Bo przecież muzyka to nie rywalizacja, ale coś, co łączy ludzi…

Tak więc – może warto dołączyć do nas, by na własnej skórze poczuć co to satysfakcja z udanego występu i czysto zagranej solówki? „Nowi” są u nas zawsze witani z otwartymi ramionami…


Skład osobowy naszej orkiestry ciągle się zmienia. Poniżej prezentowana jest lista tych, którzy w znaczący sposób przyczynili się do zaistnienia nas, jako Młodzieżowej Orkiestry Dętej, w społeczności lokalnej.


wstecz