Intencje Mszy świętych

28 maja – niedziela – Wniebowstąpienie Pańskie

7:30 Za ++ rodziców Annę i Alfonsa Burda, Elżbietę i Hipolita Jaworek, dziadków Jaworek, Szwarc, Burda i Cuber i za ++ z pokrewieństwa Burda, Cuber, Jaworek, Szwarc.

9:00 1. Do NMP naszej patronki w intencji Parafian. 2. Za ++ Jana i Jadwigę Wicha, synów Herberta i Gerarda, synową Różę, zięcia Huberta i jego córkę Erikę, Piotra i Franciszka Serwuszok, córki Hildegardę i Elfrydę, wnuczkę Teresę, trzech wnuków, czterech zięciów i za ++ z rodzin Wicha i Serwuszok.

11:00 O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Wniebowziętej w intencji dzieci obchodzących pierwszą rocznicę Pierwszej Komunii świętej.

15:00 Nabożeństwo w Świniowicach.

15:45 Rozpoczęcie pieszej pielgrzymki z Wielowsi do Goju.

29 maja – poniedziałek – św. Urszuli Ledóchowskiej

7:00 Do Bożej Opatrzności i Matki Bożej Wniebowziętej, świętych Archaniołów Garbriela, Rafała i Michała z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalszą opiekę, zdrowie i błogosławieństwo Boże w rodzinie Bdzionek.

30 maja – wtorek

7:00 Za + Maksymiliana Kowolik w miesiąc po śmierci, rodziców Stefana i Annę, brata Antoniego i Henryka, za ++ rodziców Piotra i Matyldę Meinhardt, braci Jana i Henryka, siostrę z mężem, Pawła z synem, szwagrów Krystiana i Bernarda, dziadków z obu stron, rodziców chrzestnych, za ++ z pokrewieństwa Kowolik, Miękota, Meinhardt, Myrcik i Glogowski i za dusze w czyśćcu cierpiące.

31 maja – środa – Nawiedzenie NMP

18:00 W Świniowicach: Za ++ rodziców Edeltraudę, Franciszka Jaworek, ++ brata Henryka i za ++ dziadków z obu stron.

1 – czerwca – św. Justyna

7:00 Za ++ Antoniego i Agnieszkę Cepok, trzech synów Józefa, Herberta i Arnolda z żoną Marią, córkę Teresę, Ryszarda Adamek i za ++ z pokrewieństwa.

2 czerwca – piątek

7:00 Do Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o błogosławieństwo Boże i zdrowie dla dzieci i wnuków i całej rodziny Ciongwa.

16:15 Za ++ rodziców Albinę i Pawła, Antoninę i Józefa, brata Eryka, żonę Rafaelę, dziadków z obu stron i za ++ z pokrewieństwa.

18:00 Za ++ męża Józefa Kęder, rodziców Anielę i Tadeusza Herman, teściów Marię i Jana Kęder i za ++ z pokrewieństwa.

3 czerwca – sobota – św. Karola i Towarzyszy

7:00 Za ++ męża ojca i dziadka Karola w drugą rocznicę śmierci.

12:00 Ślub: Johannes Pallach i Sandra Pallach.

15:00 Do Bożej Opatrzności za pośrednictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo Boże w rodzinie z okazji 50 rocznicy urodzin Brygidy.

18:00 Za ++ rodziców Katarzynę i Franciszka Kaliciak, Paraskiewię i Mkołaja Janiga, brata Józefa, jego żonę Anikę, Bolesława i Anielę Dereń oraz za ++ z rodzin Kaliciak, Janiga i Wanat.

4 czerwca – Zesłanie Ducha świętego

7:30 Za ++ Jana Karlowski, rodziców Helenę i Ernesta, braci Józefa i Jerzego, rodziców Jana i Annę Halder, rodzeństwo i pokrewieństwo.

9:00 Do Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Matki Bożej Wniebowziętej z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o błogosławieństwo Boże i zdrowie dla Krystyny i Jana Pietrowskich z okazji 40 rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa.

10:30 Do Bożej Opatrzności i Najświętszego Serca Pana Jezusa z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalszą opiekę zdrowie i błogosławieństwo Boże w 70 rocznicę urodzin Róży Ciongwa.

15:00 Nieszpory uroczystości Zesłania Ducha świętego.

Ogłoszenia parafialne

Dzisiejsza niedziela i najbliższe dni

Świętujemy niedzielę, uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Dzisiaj odprawimy Mszę świętą w rocznicę pierwszej Komunii świętej czwartoklasistów. Msza wyjątkowo rozpocznie się o godzinie 11:00 (pół godziny później).

Dzisiaj zostanie też odprawiony odpust Nawiedzenia NMP podczas Mszy świętej sprawowanej w Świniowicach o godzinie 9:00. Mszy będzie przewodniczył ks. Sebastian Binkowski. Nabożeństwo o godzinie 15:00 też będzie odprawione w Świniowicach.

Także dzisiaj o godzinie 15:45 wyruszy spod kościoła w Wielowsi piesza pielgrzymka do Sanktuarium w Goju. O godzinie 17:00 odprawimy tam wraz z sąsiednimi Parafiami nabożeństwo majowe.

W środę proszę zwrócić uwagę na zmieniony układ Mszy świętych. W dniu liturgicznego wspomnienia Nawiedzenia NMP nie będzie w Wielowsi porannej Mszy świętej, zostanie za to odprawiona Msza święta w Świniowicach o godzinie 18:00. Pół godziny wcześniej będzie tam śpiewane nabożeństwo majowe.

W pierwszy piątek miesiąca dodatkowa Msza święta o godzinie 18:00, na którą zapraszam wszystkich czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość Zesłania Duch świętego. o godzinie 10:00 będą śpiewane godzinki ku czci NMP. O godzinie 14:00 nabożeństwo Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, a o godzinie 15:00 nieszpory.

Kolekty przeznaczone na parafię, a za tydzień zbiórka do puszek na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Bóg zapłać za Wasze ofiary.

Spowiedź

Okazja do spowiedzi przed porannymi Mszami świętymi oraz w sobotę od godziny 17:00 do godziny 17:45.

Odwiedziny chorych

Odwiedziny chorych i starszych parafian połączone z udzielaniem sakramentów świętych odbędą się wyjątkowo tydzień później, w dniach 9 i 10 czerwca. Jest to związane z moim wyjazdem w tym tygodniu.

Spotkanie dla seniorów

Młodzież serdecznie zaprasza naszych seniorów na spotkanie, które odbędzie się w GOK-u, 3 czerwca, w sobotę, o godzinie 15:00.

Uroczystość Bożego Ciała w Świniowicach

Tegoroczna procesja Bożego Ciała (15 czerwca) odbędzie się w Świniowicach. W tym dniu odprawimy Mszę świętą w Wielowsi o godzinie 7:30, nabożeństwo rozpoczynające procesję w kaplicy w Świniowicach o godzinie 9:00 oraz Mszę świętą w Świniowicach po procesji, około godziny 11:00.

Pomoc w sprzątaniu kościoła

W soboty o 13:00 o prace porządkowe poproszę parafian: 3 czerwca mieszkańców ulicy Kościelnej (z najwyższych numerów) i ulicy Słonecznej, 10 czerwca mieszkańców ulicy Kościelnej (środkowe numery) i ulicy Stawowej, 17 czerwca mieszkańców ulicy Kościelnej (z najniższych numerów). Serdecznie dziękuję za każdą pomoc.

Pielgrzymka do Turzy Śląskiej

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 17:15 spod kościoła odjeżdża grupa pielgrzymująca na noc pokuty i wynagrodzenia w Turzy Śląskiej. Koszt przejazdu 35 zł. Zgłoszenia u p. Józefa Korcza (tel. 603 945 334).

Spotkanie modlitewne w Lednicy

Zachęcam młodzież do wyjazdu na spotkanie modlitewne w Lednicy, dnia 3 czerwca. Szczegółowe informacje u Proboszcza. Koszt 80 złotych. Zapisy u duszpasterzy młodzieży w Toszku lub Krupskim Młynie.

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

Dzieci pierwszokomunijne odbędą swoją pielgrzymkę do sanktuarium w Leśniowie w dniu 12 czerwca. Wyjazd o godzinie 8:00 spod szkoły.

Pielgrzymka na Litwę

Ksiądz Andrzej Plaskowski wraz z Parafią w Sierotach zaprasza do wspólnego pielgrzymowania na Litwę. Szczegóły na plakacie w przedsionku.

Zapowiedzi przedślubne

Krzysztof Flor z Wielowsi oraz Daria Stałowska z Gromadna.

Kancelaria parafialna (bezpośredni telefon 601 579 698)

W najbliższym tygodniu kancelaria parafialna nieczynna. Sprawy wymagające pilnego kontaktu można zgłaszać telefonicznie. Od poniedziałku do piątku uczestniczę w zjeździe mojego rocznika święceń, który tym razem odbywa się u księdza Krystiana Hajduka pracującego na Ukrainie.

Podziękowania za prace przeprowadzone w Świniowicach i Wielowsi

W dniach poprzedzających odpust w Świniowicach zostało przeprowadzonych wiele prac przy budynku kaplicy. Została dokończona wymiana sześciu okien i parapetów w zakrystii i z tyłu kaplicy, zostały wykonane poprawki malarskie związane z wymianą okien, została wykonana nowa brama do ogrodu przy kaplicy oraz dokonano licznych poprawek przy ogrodzeniu. Szczególnie dziękuję państwu Ilonie i Bernardowi Serwuszok, panom Antoniemu Ciongwie, Michałowi Korczowi, Piotrowi Ciongwie, Gerardowi Grochli, Waldemarowi Gomoli, Piotrowi i Tomaszowi Musiałek oraz licznym paniom, które podjęły się prac porządkowych. Za pomoc przy konserwacji sprzętu ogrodniczego dziękuję panom Andrzejowi Szczepańskiemu, Jerzemu Ziętkowi i Sebastianowi Gawlikowi.

Informacja dotycząca budynku po klasztorze Sióstr Elżbietanek

Począwszy od jesieni ubiegłego roku podejmowałem starania związane ze sprzedażą budynku dawnego klasztoru Sióstr Elżbietanek. Od czasu wyprowadzki sióstr budynek użytkowany jest jedynie w małej części przez Stację Opieki Medycznej Caritas. Poza tym nasza Parafia nie korzysta z tego budynku. Po przedstawieniu rozliczeń związanych z utrzymaniem budynku oraz po przedstawieniu zadań związanych z koniecznym, poważnym remontem, uzyskałem akceptację Kurii Diecezjalnej w Gliwicach na dokonanie sprzedaży. W ciągu pół roku zgłosiła się jedna osoba gotowa do zakupu tego budynku spełniająca wymogi finansowe. Zostały też poczynione szczegółowe ustalenia pomiędzy nowym nabywcą, a Dyrektorem Caritas Diecezji Gliwickiej, dzięki którym Stacja Opieki Medycznej Caritas będzie funkcjonować w tym miejscu w niezmieniony sposób. Rozmowy zainteresowanych stron zakończyły się 15 maja. Ponadto zaznaczam, że środki ze sprzedaży budynku zasilą konto naszej Parafii. Zostają zatem spełnione następujące warunki dla tej transakcji:

·        Stacja Opieki Medycznej Caritas nadal działa na terenie naszej Parafii w niezmieniony sposób – nasza Parafia zawsze chętnie pomaga w działalności Caritas;

·        nabywca pochodzi z naszego środowiska, jest osobą zapewniającą, że budynek będzie użytkowany w sposób licujący z jego dawnym charakterem, budynek będzie ciągle używany i nie będzie popadał w ruinę;

·        sprzedaż odbywa się z formalnym potwierdzeniem ze strony Kurii Diecezji Gliwickiej i Caritas Diecezji Gliwickiej;

·        środki ze sprzedaży będą zabezpieczone na potrzeby planowanych dużych prac renowacyjnych w naszym kościele.

Jestem przekonany, że powyższa informacja pomoże w ukształtowaniu Waszej roztropnej opinii odnośnie tej transakcji.

Ks. Marcin Gruszka