Kronika Parafii Wniebowzięcia NMP w Wielowsi – grudzień 2018

2 grudnia – W Gminnym Ośrodku Kultury w Wielowsi odbywa się Festiwal Zup Świątecznych połączony z występami teatrzyku Iskierki i chóru Veni Cantare.

4 grudnia – Podczas Mszy świętej sprawowanej o godzinie 11:00 modlimy się przez wstawiennictwo świętej Barbary w intencji górników, rodzin górniczych oraz za zmarłych górników.

6 grudnia – Świętowanie ze świętym Mikołajem odbywa się w Parafii – w ramach porannych Rorat i w Gminnym Ośrodku Kultury w ramach popołudniowej zabawy dla dzieci połączonej z występem grupy dziecięcej „Skarbki Śląska”.

8 grudnia – O godzinie 12:00 Parafianie gromadzą się na nabożeństwie „Godziny łaski”.

8 grudnia – Podczas Mszy świętej sprawowanej o godzinie 18:00 dziewczęta z grona Dzieci Maryi odnawiają swoją uroczystą przysięgę wierności Bogu, Maryi i Kościołowi świętemu.

8 grudnia – Podczas Mszy świętej sprawowanej przed Biskupa Gliwickiego Jana Kopca w Katedrze w Gliwicach nasz parafianin, p. Werner Michalski został ustanowiony w funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Niech z Bożym błogosławieństwem spełnia swoje zadanie w Kościele.

9 grudnia – W ramach popołudniowego parafialnego nabożeństwa Nieszporów odbywa się poświęcenie figurek dzieciątka Jezus przeznaczonych do parafialnej i domowych stajenek betlejemskich. W ciągu kilku najbliższych dni rozpocznie się budowanie wielowiejskiej ruchomej stajenki betlejemskiej oraz dekorowanie kościoła na święta.

16 grudnia – Nasza Parafia pomaga ubogim w przygotowaniu świąt w ramach zbiórki żywności prowadzonej przez stowarzyszenie „Podaruj Serce” z Toszka.

16 grudnia – Przedświąteczne spotkanie dla Seniorów organizowane przez Sołectwo w Świniowicach odbywa w sali OSP w Świniowicach. W spotkaniu uczestniczą: proboszcz parafii w Wielowsi oraz przedstawiciele władz gminnych Tworoga i Wielowsi.

16 grudnia – Rozpoczyna się nowenna modlitewna do Dzieciątka Jezus przed uroczystością Narodzenia Pańskiego.

24 grudnia – Odwiedziny duszpasterskie związane z udzielaniem sakramentów świętych osobom chorym i starszym są tym razem połączone z zaangażowaniem parafialnej grupy Caritas oraz szkolnego koła wolontariatu. Caritas przygotowuje i wręcza paczki świąteczne, a wolontariuszki w strojach aniołów składają życzenia i wręczają wykonane przez dzieci ozdoby świąteczne.

25 grudnia – Parafia świętuje Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Parafianie wraz z licznymi gośćmi z kraju i zagranicy uczestniczą w liturgii przygotowanej przez kapłana, służbę ołtarza, organistki, orkiestrę, przy stajence i w świątecznym wystroju.

27 grudnia – W Domu Seniora „Villa Rosa” w Czarkowie gromadzimy się na Mszy świętej uroczystości Bożego Narodzenia oraz na wspólnym kolędowaniu i poczęstunku. Jest to zarazem początek tegorocznych odwiedzin kolędowych w naszej Parafii.

27 grudnia – 17 stycznia – trwają odwiedziny duszpasterskie w domach parafian.

28 grudnia – Odbywa się doroczne spotkanie świąteczne dla seniorów naszej Parafii zorganizowane przez parafialny zespół Caritas pod przewodnictwem p. Józefa Wałacha. Spotkanie jest przygotowane w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wielowsi.

31 grudnia – Modlitewnym podsumowaniem roku jest wieczorna Msza święta połączona z nabożeństwem dziękczynnym za dobrodziejstwa płynące od Boga dla Parafian w ciągu ostatnich miesięcy. Jest to zarazem okazja do podsumowań statystycznych. W roku 2018 w naszej Parafii (2117 mieszkańców) zostały udzielone sakramenty oraz była sprawowana posługa kapłańska wobec wielu osób: udzielone chrzty – 28 dzieci, udzielone bierzmowanie – 21 osób (oraz 1 spoza Parafii), udzielona pierwsza Komunia święta – 31 osób, przeciętne uczestniczenie w Mszy świętej – 1122 osoby, przeciętne przystępowanie do Komunii świętej – 608 osób, comiesięczna Komunia św. osób chorych i starszych w domu – 40 osób, zawarte małżeństwa – 12 par, spowiedź przedświąteczna w miesiącu grudniu – 938 osób, udzielony sakrament chorych – 42 osób, zmarli w naszej Parafii – 32 osób (oraz 1 pogrzeb spoza Parafii).

31 grudnia – Pani Sołtys Patrycja Skowronek oraz Parafianie ze Świniowic kolejny rok z rzędu organizują zabawę sylwestrową w remizie strażackiej. Zabawa gromadzi mieszkańców wsi i licznych gości z wielu, niekiedy nawet odległych, miejscowości.