Kronika Parafii Wniebowzięcia NMP w Wielowsi – wrzesień 2018

2 września – Pielgrzymi naszej Parafii przebywający w Ziemi Świętej powracając, przywieźli dar dla Parafii. Są to kielich mszalny i patena wykonane z drewna oliwkowego zdobione motywami charakterystycznymi dla miejsca pochodzenia – Jerozolimy. Naczynia liturgiczne zostały poświęcone podczas niedzielnej Mszy świętej. Będą one używane do sprawowania Mszy świętej w okresach liturgicznych Adwentu i Wielkiego Postu.

3 września – Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Podczas porannej Mszy świętej uczniowie naszych szkół wraz z wychowawcami i rodzicami modlą się o błogosławieństwo Boże na dziesięć miesięcy nauki. Rozpoczyna się także cykl przygotowania przyparafialnego przed przyjęciem sakramentu bierzmowania. W roku szkolnym 2018 – 2019 nie będzie uroczystości Pierwszej Komunii świętej. W związku z reformą oświaty w naszych szkołach w tym roku nie ma klas trzecich, czyli rocznika zwyczajowo przygotowującego się do przystępowania do stołu Pańskiego.

8 września – Panowie Józef Wałach i Henryk Poloczek z Wielowsi wykonali nową tablicę włączników elektrycznych w zakrystii kościoła wielowiejskiego. Zarazem dokonali przeglądu stanu technicznego bezpieczników i okablowania wyprowadzającego prąd z zakrystii.

9 września – W naszej Parafii goszczą przedstawiciele franciszkańskiej grupy „Fazenda da Esperansa”. Jest to wspólnota terapeutyczna wspomagająca osoby uwalniające się od uzależnień. Pochodzący z Urugwaju i Polski przedstawiciele tej grupy modlą się wraz z naszymi parafianami i wygłaszają świadectwo swojego życia.

10 września – Panowie Antoni Ciongwa i Zygmunt Helisch ze Świniowic zakończyli kilkutygodniowe pracy przy odnowieniu wnętrza kaplicy w Świniowicach. Zostały wykonane kompletne prace malarskie wnętrza kaplicy.

16 września – Sprawowana o godzinie 10:30 w kościele w Wielowsi Msza święta jest centralnym punktem Dożynek parafialnych. Gościem tegorocznych dożynek parafialnych jest ksiądz Tadeusz Deńczyk z Wiśnicza.

21 - 23 września – Ksiądz Marcin Gruszka prowadzi rekolekcje dla małżeństw zorganizowane w Zabrzu w ramach diecezjalnego duszpasterstwa rodzin. W tym czasie w Parafii goszczą Misjonarze Oblaci, którzy w niedzielę wygłaszają kazanie o tematyce misyjnej oraz przy tej okazji rozprowadzają kalendarze misyjne. Datki przekazywane za kalendarze wspomagają misje oblackie.

26 września – Parafia uczestniczy w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę, która w tym roku połączona jest z nawiedzeniem Sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich. W ramach pielgrzymki Msza święta w kaplicy Obrazu NMP na Jasnej Górze, nabożeństwo na wałach klasztornych, przerwa na posiłek w Częstochowie, uczestniczenie w Koronce do Miłosierdzia Bożego w Bazylice w Piekarach, zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum sanktuaryjnego i Kalwarii.

27 września – Odbywa się pierwsze powakacyjne spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.